W dniu 11 października, piątek, Zamek Królewski na Wawelu stał się miejscem spotkania prezydentów należących do Grupy Arraiolos. Głównym organizatorem i gospodarzem spotkania była głowa państwa polskiego, Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.
Historia Grupy Arraiolos sięga roku 2003, kiedy to prezydent Portugalii, Jorge Sampaio, zapoczątkował ten nieformalny klub prezydencki. Nazwa grupy pochodzi od miasteczka w Portugalii, gdzie odbyło się pierwsze spotkanie. Wówczas w spotkaniu uczestniczyli prezydenci Austrii, Finlandii, Niemiec, Łotwy, Polski, Portugalii, Węgier i Włoch. Z biegiem czasu do grupy dołączyły kolejne państwa. Mimo swojej wyjątkowości, Grupa Arraiolos nie posiada formalnie ustalonej listy członków.
Nieformalna natura spotkań nie umniejsza ich znaczenia. Są one bowiem ważną platformą do wymiany poglądów, doświadczeń oraz wizji na przyszłość. Spotkania te stanowią również doskonałą okazję do omówienia przyszłości Unii Europejskiej, globalnych wyzwań a także bieżących spraw UE. Są to również doskonałe okazje do nawiązywania bliższych kontaktów dwustronnych.
Grupa Arraiolos skupia kraje o zróżnicowanych doświadczeniach historycznych, różnym potencjale gospodarczym i demograficznym, co przekłada się na różnorodność perspektyw na aktualne wyzwania i dylematy stojące przed Europą. Wymiana doświadczeń oraz poglądów może prowadzić do konstruktywnych rozwiązań na europejskie wyzwania, takie jak bezpieczeństwo czy migracje.
Głównym punktem obrad podczas tegorocznego spotkania w Krakowie były perspektywy wzmocnienia relacji transatlantyckich w obliczu globalnych zagrożeń i wyzwań. Ten temat wprost nawiązuje do pierwszego priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE – zacieśnienia współpracy Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Pozostałe priorytety to: rozszerzenie UE, udział UE w odbudowie Ukrainy oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego UE z poszanowaniem zasad sprawiedliwej transformacji.