Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z dumą ogłasza powstanie swojego 18. wydziału – Wydziału Technologii Kosmicznych. Jest to pierwsze takie przedsięwzięcie edukacyjne w Polsce i jedno z niewielu na całym kontynencie europejskim. Nowo powstały wydział będzie przygotowywał studentów do pracy w sektorze technologii kosmicznych, który na naszym rodzimym gruncie rozwija się z szybkością światła.
Rektor AGH, prof. Jerzy Lis, podczas środowej konferencji podkreślił, jak kluczowe jest miejsce sektora kosmicznego w gospodarce naszego kraju. Zauważa on coraz większą dynamikę rozwoju tej branży i jej znaczenie dla polskiej nauki i technologii. Polska jest bowiem aktywnym uczestnikiem różnorodnych projektów kosmicznych, angażując się w produkcję satelitów, rozwój sprzętu badawczego wykorzystywanego w misjach kosmicznych, prowadzenie badań kosmicznych oraz rozwój technologii obserwacji Ziemi.
Profesor Lis zaznaczył ponadto: „Naszym celem jest nie tylko poszerzenie oferty edukacyjnej AGH, ale także przyczynienie się do dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki w sektorze kosmicznym. Gwarantujemy dostarczenie kadry wysoko wykwalifikowanych specjalistów dla tej ważnej i rozwijającej się branży”.
Profesor Tadeusz Uhl, który jest inicjatorem powstania nowego wydziału oraz do tej pory pełnił funkcję dyrektora Centrum Technologii Kosmicznych AGH, podkreślił, że powołany wydział będzie aktywnie wspierał rozwój kadry dla dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego.