Rocznica założenia Uniwersytetu Jagiellońskiego: 660 lat od powstania najstarszej polskiej uczelni

12 maja, w 660. rocznicę powstania Uniwersytetu Jagiellońskiego, ustanowionego przez króla Kazimierza Wielkiego, obchodzimy Święto UJ. Na początku obchodów, które rozpoczęły się już w piątek 10 maja, tradycyjnie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas tego spotkania honorowy złoty medal Plus Ratio Quam Vis został wręczony profesorowi Adamowi Strzemboszowi.

Przypomnijmy, że Uniwersytet Jagielloński został założony dokładnie 660 lat temu, 12 maja 1364 roku. Po staraniach o zgodę papieża Urbana V, król Kazimierz Wielki zdecydował się na utworzenie krakowskiego Studium Generale. W swojej pierwotnej formie składało się ono z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Dopiero w XV wieku, po renowacji uczelni wykonanej przez króla Władysława Jagiełłę, w ramach wykonania ostatniej woli królowej Jadwigi, powstał czwarty wydział – teologiczny.

Świętowanie tego ważnego dla Uniwersytetu Jagiellońskiego dnia rozpoczęło się od tradycyjnej ceremonii w katedrze na Wawelu. Właśnie tam złożono kwiaty i wieńce honorujące twórców uczelni: Kazimierza Wielkiego, królową Jadwigę i Władysława Jagiełłę. Po tej ceremonii, w budynku Auditorium Maximum UJ przy ulicy Krupniczej 33, odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą profesorowi Franciszkowi Ziejce, który pełnił funkcję rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego przez okres 1999-2005.

Dodaj komentarz