Realizacja projektu smoczych figur w Krakowie: historia miasta odkrywana poprzez sztukę

Kraków jest obecnie na etapie realizacji innowacyjnego projektu, który ma na celu zilustrowanie bogatej historii miasta poprzez wykorzystanie elementów sztuki. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zajmuje się instalacją kolejnej serii rzeźb w formie smoków, które są częścią inicjatywy finansowanej z budżetu obywatelskiego. Pierwsze z tych rzeźb zostały rozmieszczone po całym mieście listopadzie poprzedniego roku, natomiast obecnie trwa etap dodatkowego montażu tych wyjątkowych elementów miejskiego krajobrazu.

Na ulicy Kopernika już teraz można podziwiać pierwsze smoki, które przyciągają uwagę przechodniów. Instalacja kolejnych toczy się w strategicznych punktach miasta. W pobliżu kościoła św. Mikołaja umieszczono Smoka z metrem, podczas gdy przed ogrodem botanicznym pojawił się Smok Astronom. Przy skwerze Zbigniewa Brzezińskiego stanął Smok Sportowiec, a na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki mieści się Smok z literą K.

Mieszkańcy i goście Krakowa będą mieli okazję spotkać Smoka Fotografa przy ulicy Rakowickiej, nieopodal Muzeum Fotografii. Na rondzie Mogilskim zamontowano postać Smoka Żołnierza CK, a miłośnicy romantyzmu będą mogli podziwiać Smoka Romantyka na kładce o. Bernatka. Projekt przewiduje również instalację figur w rejonie ul. Kościuszki, ale ze względu na trwające tam prace remontowe, termin ich montażu został przesunięty na późniejszy czas.

Warto podkreślić, że to nie pierwsze smocze rzeźby, które zdobią Kraków. W listopadzie ubiegłego roku pojawiło się siedem pierwszych smoków, w tym Smok Geodeta przy al. Dembowskiego i Smok Filmowiec przed kinem Kijów. W czerwcu dołączył do nich Smok Kazimierz, który powstał z inicjatywy Galerii Kazimierz i obecnie można go spotkać przy ul. Podgórskiej 34.

Inicjatorem projektu są Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Figury te były tworzone we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem prof. Jana Tutaja oraz dra Jacka Dudka. Montażem rzeźb zajmuje się Zarząd Dróg Miasta Krakowa, natomiast Wydział ds. Turystyki zachęca do odkrywania miasta przez spacerowanie po smoczym szlaku.

Dodaj komentarz