Kraków, jako dumny członek sieci Miast Literatury UNESCO, nieustannie wprowadza nowe atrakcje dla miłośników literatury. Z początkiem tegorocznej letniej przerwy szkolnej otworzył się tutaj park dedykowany Wisławie Szymborskiej. Ale to nie koniec nowości. Główna placówka Biblioteki Kraków planuje stworzyć gabinet poświęcony Sławomirowi Mrożkowi, wzbogacony o osobiste przedmioty pisarza, które przekazała jego wdowa.
Sławomir Mrożek znany jest przede wszystkim jako autor dramatu „Emigranci”. W didaskaliach do tego dzieła określa on mniej więcej czas i miejsce akcji – mamy tu do czynienia z powojenną Europą Zachodnią. Postacie tej sztuki to przedstawiciel klasy inteligenckiej oraz robotnik. Problem, który porusza w swoim dramacie, ściśle wiąże się z osobistymi doświadczeniami Mrożka.
Mrożek pochodził z małej wsi Borzęcin, położonej na pół drogi między Tarnowem a Krakowem. To właśnie w tym ostatnim mieście rozpoczął swoją edukację i literacką karierę. Od 1963 roku mieszkał na emigracji – najpierw we Francji (Paryż), potem w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i w Meksyku. Do Krakowa powrócił w 1996 roku, ale ze względu na problemy zdrowotne musiał opuścić Polskę i przenieść się do Nicei we Francji, gdzie spędził resztę swoich dni.