Foodsharing polega na dzieleniu się żywnością. Według danych WHO corocznie na świecie marnuje się około 1,3 mld ton jedzenia. Ze zjawiskiem tym walczą organizacje, które zachęcają do dzielenia się żywnością z osobami potrzebującymi.
Kraków walczy z marnotrawstwem żywności
W Krakowie podobnie jak w wielu polskich miastach funkcjonują jadłodzielnie oraz Banki Żywności. Można do nich przyjść o każdej porze dnia i nocy, aby zostawić produkty żywnościowe, których nie zdążymy zjeść przed upływem daty ważności. Jadło dzielnie przyjmują także gotowe posiłki, których nie chcemy lub nie możemy zamrozić, a którego nadmiar może wylądować w koszu na śmieci. W zamian sami możemy liczyć na zabranie z punktu żywnościowego produktów, które są nam potrzebne.
Lodówki społeczne staną w trzech miejscach w Krakowie
Miasto 27 września rusza z nowym projektem, któremu przyświeca idea foodsharingu. Z związku z tym w trzech punktach w Krakowie staną lodówki społeczne. Można będzie w nich zostawiać warzywa, owoce, ciasto, chleb oraz gotowe potrawy z dokładnie opisanym składem. Zabronione będzie umieszczanie w lodówkach surowego mięsa, zepsutej żywności i alkoholu.
Gdzie można znaleźć lodówki spożywcze?
Czekające na produkty spożywcze lodówki staną na ulicy Sas-Zubrzyckiego 10, osiedlu Szkolnym 20 oraz przy ulicy Sudolskiej 7a. Akcja ,,Lodówki pełne dobra’’ ma jak na razie charakter pilotażowy. Jeśli idea dzielenia się jedzeniem w tym projekcie się przyjmie to prawdopodobnie powstaną w mieście kolejne punkty z lodówkami.