Mieszkańcy Krakowa proponują, aby dawcy szpiku nie musieli martwić się o bilety na autobusy i tramwaje w ich mieście. Zdaniem tych, którzy podjęli inicjatywę legislacyjną, darmowe przejazdy mogłyby zachęcić kolejnych obywateli do rejestracji w bazie dawców. Wskazują oni na fakt, że przeszczepienie komórek macierzystych stanowi często jedyną deskę ratunku dla osób zmagających się z nowotworami krwi. Statystyki są alarmujące – co czterdzieści minut w Polsce ktoś otrzymuje diagnozę tego typu choroby.
Wraz z honorowymi dawcami krwi, osoby przekazujące szpik mogłyby zostać uprawnione do bezpłatnej komunikacji miejskiej w Krakowie. Obecnie tylko osoby, które dwukrotnie oddały szpik mają takie prawo, ale ze względu na małą liczbę takich dawców w całym kraju, regulacja ta jest praktycznie nieaktywna. Propozycja zakłada udzielenie tej korzyści każdemu dawcy szpiku. Projekt uchwały w tej sprawie został już opracowany i obecnie trwa zbiórka wymaganych 300 podpisów, aby mógł być oficjalnie przedstawiony.
Zgodnie z przekonaniem twórców inicjatywy, możliwość korzystania z darmowej komunikacji miejskiej mogłaby skłonić więcej osób do rejestracji jako potencjalni dawcy szpiku. Im więcej takich osób, tym większe szanse na znalezienie genetycznego dopasowania dla chorych, co bywa niezmiernie trudne. Dla pacjentów cierpiących na ostre postacie białaczki lub chłoniaki, przeszczepienie jest często jedyną realną szansą na całkowite wyzdrowienie. Według danych autorów projektu uchwały o darmowej komunikacji miejskiej dla dawców szpiku, w Krakowie mieszka 326 osób spełniających te kryteria.