HIFU to jeden z zabiegów, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentek gabinetów medycyny estetycznej. Jego entuzjastki podkreślają, że pozwala on skutecznie poprawić kondycję i wygląd skóry w niemal każdej części ciała. Na czym polega zabieg? W czym tkwi sekret jego skuteczności? Wyjaśnia ekspertka z gabinetu medycyny estetycznej Neonia z Krakowa.
Co oznacza pojęcie „HIFU”?
HIFU to powszechnie używany skrót od High Intensity Focused Ultrasound, czyli w dosłownym tłumaczeniu „skoncentrowane ultradźwięki o wysokiej intensywności”. Zabieg HIFU wykorzystuje ich działanie w celu poprawy napięcia skóry twarzy, ale w sposób całkowicie nieinwazyjny.
Na czym opiera się ta technologia?
Technologia HIFU opiera się na dwóch mechanizmach. Pierwszy z nich to przemiana fali mechanicznej w postaci ultradźwięków na energię cieplną. Drugi mechanizm to kawitacja. Działanie HIFU sprowadza się do przemieszania fali ultradźwiękowej przez kolejne warstwy komórek i uleganiu konwersji. Miejscowe pojawienie się hipertermii pozwala na osiągnięcie wysokiej temperatury, co z kolei powoduje, że kolagen i białko, które znajdują się w tkankach skórnych i podskórnych, zaczynają tracić swoją strukturę i ulegają denaturacji. Organizm rozpoznaje taką sytuację jako obrażenie i inicjuje reakcję gojenia, czyli syntezę nowego kolagenu. Ten zaś jest bardziej sprężysty i elastyczny.
HIFU cieszy się obecnie dużą popularnością. Czy jest to nowa technologia, czy też ultradźwięki wykorzystywane były już wcześniej w medycynie estetycznej? Co stoi za jej sukcesem?
Ultradźwięki wykorzystywane były w medycynie wiele lat temu, choć początkowo – w połowie XX wieku – przede wszystkim w leczeniu raka prostaty, pęcherza moczowego, nerek. Dopiero w 2009 roku pierwsze urządzenie wykorzystujące ultradźwięki otrzymało certyfikat potwierdzający jego skuteczność w leczeniu objawów starzenia się szyi i podbródka. Kolejne lata to zaś rozwój urządzeń HIFU. Jak się zatem okazuje jest to stosunkowo nowy zabieg w medycynie estetycznej. A dlaczego tak popularny? Wydaje się, że przede wszystkim dlatego, że pozwala on osiągnąć doskonałe rezultaty, przy jednoczesnej bezinwazyjności. A takich zabiegów poszukują współcześni klienci gabinetów medycyny estetycznej. Mało kto może sobie pozwolić na wielotygodniową rekonwalescencję.
Jakie są zatem efekty HIFU?
Skóra po wykonaniu zabiegu HIFU jest gładsza i wzmocniona. Warto jednak podkreślić, że to tylko niewielka część efektu, którego możemy się spodziewać. Ostateczne rezultaty zobaczymy po dwóch lub trzech miesiącach – tyle bowiem potrzeba, aby doszło do całkowitej przebudowy skóry. Wtedy będzie ona wyraźnie ujędrniona i uelastyczniona. Jeśli zabiegiem objęta jest twarz, zauważymy poprawę owalu, wygładzenie zmarszczek, zlikwidowanie bruzd. Jeżeli HIFU wykonano na brzuchu, udach lub pośladkach, staną się one jędrne i szczuplejsze. Efekty są jednak przy tym bardzo naturalne, bo skóra uległa przebudowie, a zatem można powiedzieć, że do poprawy wyglądu i kondycji doprowadziła samodzielnie, bez udziału wypełniaczy lub innych stymulatorów.
Jak rozumiem HIFU jest zabiegiem, przy pomocy którego można odmłodzić nie tylko twarz?
Jego zastosowanie jest zdecydowanie szersze. HIFU pozwala na poprawę elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu, ale i całego ciała. Pozwala także zredukować rozstępy, zmniejszyć widoczność blizn, pozbyć się motylków na rękach, wyszczuplić newralgiczne części ciała – pośladki, uda, brzuch. To naprawdę zabieg o wszechstronnym zastosowaniu.
A co z jego bezpieczeństwem?
HIFU jest zabiegiem bezpiecznym, choć oczywiście tak, jak w przypadku wszystkich innych zabiegów medycyny estetycznej, pod warunkiem wykonania go przez wykwalifikowanego specjalistę w profesjonalnym gabinecie. Należy także pamiętać, że istnieją okoliczności, które wykluczają możliwość zastosowania ultradźwięków. Przede wszystkim jest to ciąża i karmienie piersią – które eliminują wykonanie większości zabiegów medycyny estetycznej – zmiany skórne, stany zapalne i inne infekcje, nowotwory, cukrzyca, padaczka. Ultradźwięków nie można też stosować u osób, które mają wszczepiony rozrusznik serca.
Zabieg hifu można wykonać w Klince medycyny estetycznej Neonia w Krakowie