Fenomen poranka – jak się przygotować do treningu o wschodzie słońca?

Regularna aktywność fizyczna to jedna z podstaw zdrowego życia – tyle wiemy wszyscy. Gdy przychodzi do konkretów, zdania bywają jednak rozbieżne. Spieramy się co do optymalnej częstotliwości uprawianych sportów i co do dyscypliny, a także o to, która pora dnia jest najlepsza na trening. Najprawdopodobniej jest to dylemat z kategorii jajka i kury (choć podobno został już rozstrzygnięty) – wszystkie odpowiedzi są dobre i każdy musi sam zadecydować o tym, jakie rozwiązanie będzie optymalne w konkretnej sytuacji. Coraz większą popularnością cieszą się wczesne treningi, zarówno indywidualne, jak i grupowe. Jak się przygotować do ćwiczeń o wschodzie słońca, aby połączyć efektywność, bezpieczeństwo i przyjemność?

Dlaczego warto zaczynać dzień od aktywności fizycznej?

Pewnie znasz ten mem, w którym na pytanie „Dlaczego warto biegać o świcie?” pada odpowiedź: „Bo masz pewność, że już nic gorszego Cię dziś nie spotka”. Wielbiciele joggingu mają na ten temat inne zdanie. Poranny trening ma wiele zalet. Po pierwsze – jesteśmy w pełni sił, zregenerowani po nocy (o ile oczywiście spaliśmy dostatecznie długo, snem dobrej jakości). Ruch pobudza organizm i przygotowuje na czekający nas dzień znacznie skuteczniej niż kubek najmocniejszej kawy. Częsty trening o poranku reguluje metabolizm i choć w momencie samego wysiłku tętno i ciśnienie są wyższe, to w dłuższym okresie następuje ich spadek do optymalnych parametrów. Znacznie lepiej pracują też jelita, co sprzyja pozbyciu się problemów trawiennych oraz utracie zbytecznych kilogramów.

Aktywność fizyczna o świcie ma ogromny wpływ na naszą psychikę: zbija poziom kortyzolu, a zamiast niego powoduje pompowanie do krwiobiegu dopaminy (zwiększającej np. efektywność pracy) i serotoniny (nastrajającej optymistycznie). Tuż po zakończonym treningu uwalniają się natomiast endorfiny, nazywane hormonami szczęścia.

 

Jak się ubrać do biegania o świcie?

Jeśli rozważasz przemodelowanie swojego planu dnia tak, aby móc zacząć uprawiać jogging o świcie, powinieneś poświęcić chwilę na skompletowanie garderoby. Nie będzie tutaj większych niespodzianek – ubrania do biegania o poranku nie różnią się niczym od tych, które zakładamy o dowolnej innej porze dnia.

Istotny jest przede wszystkim materiał, z jakiego wykonano sportowy T-shirt, spodenki czy legginsy. Niestety polecana w każdych innych okolicznościach stuprocentowa bawełna tym razem się nie sprawdzi – zbytnio chłonie wilgoć, narażając na infekcję nasze drogi oddechowe oraz skórę. O wiele lepiej sprawdzą się włókna sztuczne (np. poliester). Jeśli masz opory przed tym, co nienaturalne, wybierz wygodne sportowe ubrania z wełny merino o wyjątkowych właściwościach termicznych.

Bardzo ważne jest trafne dobranie rozmiaru – ciuchy do biegania nie mogą być zbyt ciasne, by nie powodowały dyskomfortu, ale i nie powinny fruwać za Tobą jak żagiel, powodując niepotrzebny opór powietrza i utrudniając trening.

 

Jakie akcesoria przydadzą się porannemu sportowcowi?

Jeśli do tej pory biegałeś w standardowych godzinach, poranny jogging może wiązać się z lekkim szokiem. Przede wszystkim zaskakująca bywa temperatura, która nawet latem potrafi mocno spaść przez noc. W efekcie, choć w ciągu dnia musisz włączać klimatyzację, żeby przetrwać, to o świcie zmarzniesz. To dlatego w sezonie letnim opcjonalna, od jesieni bielizna termiczna staje się niezbędnym dodatkiem do stroju biegacza-skowronka. Nie zapominaj o ochronie przed porannym chłodem części ciała najbardziej wrażliwych na podmuchy zimnego wiatru. Przydadzą się rękawiczki, czapka i komin.

Pamiętaj również, że o poranku większość osób jest jeszcze zaspana, a już zdenerwowana. Dotyczy to niestety również kierowców, którzy niekończenie spodziewają się na swojej drodze sportowca o 6:00 rano. Bezwzględnie zadbaj o odblaski lub oświetlenie LED, dzięki któremu staniesz się lepiej widoczny.

 

Nie tylko bieganie – co jeszcze można robić przed wschodem słońca?

Choć jogging jest najczęściej podejmowanym o poranku rodzajem aktywności fizycznej, to masz do wyboru wiele innych dyscyplin, nadających się równie dobrze do ich praktykowania o wschodzie słońca. Jeśli zatem nie jesteś fanem biegania, rozważ np. nordic walking. W niezbędne akcesoria, takie jak kurtka, bluza czy legginsy, zaopatrz się wygodnie, odwiedzając sklep sportowy online. Seniorzy, rekonwalescenci po zabiegach czy osoby cierpiące na otyłość, mogą zdecydować się na poranny spacer.

Tuż po otwarciu możesz też dużo swobodniej korzystać z obiektów indoorowych – czyli siłowni czy basenów, znacznie mniej zatłoczonych, niż po południu.

Dodaj komentarz