Drewniana Kaplica Gontyna w Krakowie po remoncie ponownie otwarta dla publiczności

Kaplica Gontyna, ukształtowana w formie ośmiokąta i zwieńczona kopułą pokrytą gontem, jest zabytkiem sakralnym w Krakowie. Struktura, która przez ostatnie kilka lat była zamknięta z powodu prac konserwatorskich, jest już dostępna dla wiernych i zwiedzających, dzięki zakończeniu tych prac.

Obecna architektura kaplicy, popularnie nazywanej Gontyną przez mieszkańców Krakowa, została ukształtowana w XVII wieku. Została wtedy odbudowana po jednym z wielu pożarów, które ją dotknęły. Znajduje się w salwatorskim kompleksie sakralnym, który obejmuje również parafię Najświętszego Salwatora oraz klasztor Norbertanek.

Decyzja o ponownym udostępnieniu kaplicy przypadła na Dzień Papieski. Taki wybór nie jest przypadkowy – teren otaczający świątynię, który kiedyś był cmentarzem, od 2008 roku jest domem dla pomnika Jana Pawła II. Pomnik ten został sfinansowany przez księdza infułata Jerzego Bryłę, wieloletniego proboszcza parafii salwatorskiej. Zgodnie z tradycją, to właśnie z tego miejsca, młody ksiądz Karol Wojtyła wyruszył razem z grupą studentów na pieszą wycieczkę do Doliny Mnikowskiej, aby tam odprawić Nieszpory u stóp obrazu Matki Bożej na skale.

Prace konserwatorskie obejmowały remont przeciekającego dachu gontowego oraz izolację wodną podmurówki. Drewniana budowla była narażona na działanie dwóch żywiołów: wody, która powodowała gnicie drewna (co wymagało wymiany niektórych elementów), i ognia. Stan instalacji przeciwpożarowej również pozostawiał wiele do życzenia. Konserwację detali wnętrza sfinansował Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, choć prace konserwatorów przy obrazach i ołtarzach jeszcze trwają.

Przez ostatnie cztery lata, żadne nabożeństwa nie były odprawiane w kaplicy. Teraz, jednak proboszcz parafii Najświętszego Salwatora, ksiądz kanonik Stanisław Sudoł, zapowiedział powrót Mszy Świętych od lipca przyszłego roku. Będą one odprawiane co drugą niedzielę o godzinie 11:15.

Dodaj komentarz