O możliwościach śledzenia lokalizacji taksówek, najbliższych dostępnych hulajnóg czy samochodów do wypożyczenia już wiemy. Również przesyłki kurierskie możemy śledzić na bieżąco. Ale co z autobusem, który zdawałoby się, miał przyjechać już pięć minut temu, a my wciąż na niego czekamy? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć absolwenci Wydziału Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ich innowacyjna aplikacja CityTransit pozwala nie tylko na real-time monitoring ruchu autobusów i tramwajów, ale również prognozuje potencjalne opóźnienia. Praca Dawida Liberdy i Marcina Kozuba została doceniona drugim miejscem w IV Ogólnopolskim Konkursie Polskiego Towarzystwa Informatycznego na najlepsze projekty inżynierskie z dziedziny informatyki.
Aplikacja CityTransit zasłużyła na uznanie jury dzięki swojej innowacyjności, orientacji na potrzeby użytkownika oraz funkcjonalności. To, co odróżnia ją od innych podobnych rozwiązań to precyzyjne prognozowanie opóźnień za pomocą algorytmu uczenia maszynowego. Ten inteligentny algorytm analizuje historyczne dane, by dokładnie przewidzieć czas przejazdu pojazdów. W efekcie aplikacja dostarcza swoim użytkownikom rzetelnych informacji zamiast niepewnych prognoz.
CityTransit, który od kilku lat cieszy się popularnością w Nowym Sączu, zdobył uznanie lokalnej społeczności za swoją intuicyjność i funkcjonalność. Obecnie twórcy tej aplikacji planują rozszerzyć jej zasięg również na Kraków. Mieszkańcy, turyści, a także osoby z niepełnosprawnościami będą mogli skorzystać z takich funkcji jak wizualizacja tras, planowanie podróży czy powiadomienia w czasie rzeczywistym. CityTransit ma szanse znacznie usprawnić poruszanie się po krakowskich ulicach, ułatwiając codzienny transport i pomagając wyeliminować komunikacyjne trudności.