W okolicy Bronowic, niedaleko Krakowa, doszło do sytuacji, która mogła mieć tragiczny finał. Policjanci przeprowadzając kontrolę drogową, zatrzymali do kontroli autokar zmierzający w stronę Katowic. Za kierownicą siedział 58-letni mężczyzna, rezydent Krakowa, który miał ponad 2 promile alkoholu w swoim organizmie i prowadził pojazd z 12 pasażerami na pokładzie.
Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, patrolując ulicę Pasternik, zauważyli autokar z uszkodzoną przednią szybą i podjęli decyzję o jego zatrzymaniu. Okazało się, że kierujący tym autobusem był nietrzeźwy. Jego stan znacznie przekraczał dozwolone normy, osiągając niemal 2 promile alkoholu we krwi. Policjanci natychmiast odebrali mężczyźnie prawo jazdy. Dodatkowo poinformowano o całej sytuacji właściciela firmy transportowej, który wysłał innego kierowcę na miejsce zdarzenia. Autobus nie mógł jednak kontynuować swojej trasy z powodu skonfiskowania dowodu rejestracyjnego pojazdu ze względu na ujawnione braki techniczne.
Zgodnie z kodeksem karnym, prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem substancji odurzających jest surowo karane, a sprawca może zostać pozbawiony wolności nawet do dwóch lat. Co więcej, 58-letni kierowca stanie przed ryzykiem utraty prawa jazdy aż na 15 lat, co dla niego oznacza również utratę głównego źródła dochodów.
Niezależnie od powyższego incydentu, warto wiedzieć, gdzie możemy zgłosić prośbę o kontrolę autokaru przed wyjazdem na organizowaną wycieczkę. Jeśli nasze dziecko ma podróżować takim środkiem transportu podczas wyjazdu grupowego, możemy poprosić odpowiednie służby o przeprowadzenie kontroli zarówno pojazdu jak i kierowcy. W Małopolsce wszystkie Komendy Miejskie i Powiatowe Policji zapewniają stałe punkty kontroli dla autobusów przewożących dzieci lub młodzież na zorganizowaną formę wypoczynku. Rodzice, opiekunowie lub organizatorzy wyjazdów mogą zgłosić taka potrzebę.