Otwarte zostało czwarte spotkanie na temat „Miasta Historyczne 3.0”, które ma miejsce w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w dniach 10 i 11 kwietnia. Konferencja przyciąga specjalistów, badaczy oraz osób praktykujących z różnych zakątków globu, którzy wspólnie poszukują odpowiedzi dotyczących przyszłości miast o bogatym dziedzictwie historycznym w kontekście szybko następujących zmian społecznych, środowiskowych i technologicznych.
Ciesząc się powodzeniem od swojego inauguracyjnego roku 2018, konferencja „Miasta Historyczne 3.0” zainicjowana przez Kraków, stała się istotnym miejscem wymiany myśli dla reprezentantów miast z bogatą historią i kulturą. Inicjatywa ta zdobyła uznanie i przyciągnęła szerokie grono uczestników, w tym przedstawicieli miast takich jak Praga, Budapeszt, Edynburg, Tbilisi, Antalya, jak również polskich ośrodków takich jak Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Zamość.
W tym roku tematem przewodnim jest „Turystyka w zrównoważonej transformacji miast: w poszukiwaniu realnego balansu”. Jak zauważył Stanisław Mazur, wiceprezydent Krakowa, podczas ceremonii otwarcia, ten temat staje się szczególnie istotny na tle rosnącej fascynacji turystyką i problemów, które ta przynosi dla mieszkańców oraz dziedzictwa naszych miast.
– Cieszę się, że to właśnie w Krakowie, w tym miejscu, które darzę wielkim sentymentem, możemy rozmawiać o miastach historycznych, ich przyszłości, o tym, jak budować dobre i mądre sposoby dbania o to, żeby zyskiwały i rosły – i pogodzić to, co zwykle wydaje się trudne: rosnący ruch turystyczny, rosnące zainteresowanie przyjazdami do miast historycznych, a zarazem ochrona tej tkanki historycznej i zapewnienie jakości życia tym, którzy na co dzień tutaj mieszkają – mówił Stanisław Mazur, otwierając konferencję.