Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, planuje w tym tygodniu skierować list do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Centralnym punktem jego listu będzie negocjacja przyszłego kształtu programu „Czyste Powietrze” oraz apel o włączenie w ten proces samorządów, w szczególności stowarzyszenia Metropolia Krakowska.
Pochodzący z grudnia ubiegłego roku komunikat Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat zawieszenia naboru nowych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze” wywołał wielkie zdziwienie. Prezydent Miszalski wyraził swoje zdziwienie tą decyzją, uznając, że pomimo konieczności reformy, program mógł być kontynuowany i jednocześnie udoskonalany.
Według Miszalskiego, całkowite zaprzestanie zbierania wniosków spowodowało ogromne zamieszanie i zahamowanie działań antysmogowych na szeroką skalę. Podkreślił on znaczenie tej sprawy dla otaczających gmin i całej Małopolski, zauważając, że pomimo eliminacji tzw. niskiej emisji w Krakowie, nadal potrzebne są działania w zakresie wymiany bezklasowych pieców na terenie całego województwa oraz dotacje na termomodernizację budynków.
Prezydent Krakowa podkreślił, że szeroko zakrojona współpraca w ramach działań na rzecz poprawy jakości powietrza ma kluczowe znaczenie dla miasta, szczególnie biorąc pod uwagę, iż jednym z głównych źródeł smogu w Krakowie jest emisja napływowa.