Odrzucenie propozycji budowy lądowiska dla śmigłowców LPR na dachu Szpitala im. Narutowicza w Krakowie

Aleksander Miszalski, pełniący obowiązki prezydenta Krakowa, zdecydował o rezygnacji z inwestycji polegającej na budowie lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) na terenie Szpitala im. Narutowicza. Zamiast tego, loty będą kierowane na istniejące już lądowisko przy Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, a pacjenci przewożeni do Szpitala im. Narutowicza w czasie nieprzekraczającym 5 minut.

Podstawą dla podjęcia tej decyzji były masywne koszty planowanej budowy lądowiska, oszacowane na etapie koncepcyjnym na kwotę 76,2 mln zł, a także koszty związane z jego późniejszym utrzymaniem. Dodatkowo, dane dotyczące ilości dotychczasowych lądowań w Szpitalu im. Narutowicza również wpłynęły na tę decyzję – w 2023 roku było ich tylko 40, a do końca września bieżącego roku – 36.

Szpital im. Narutowicza jest położony w pobliżu Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II, który dysponuje własnym lądowiskiem, zlokalizowanym przy ulicy Prądnickiej 80.

Kierownictwo obu placówek podjęło decyzję o zawarciu porozumienia, zgodnie z którym od dnia 1 stycznia 2025 roku, lądowania śmigłowców LPR dla Szpitala im. Narutowicza będą realizowane na lądowisku przy Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II. Dzięki temu, spełniony zostanie wymóg zawarty w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2019 roku, dotyczący szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR). Wymóg ten mówi o konieczności zapewnienia transportu pacjenta w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia do SOR w czasie nieprzekraczającym 5 minut specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego.

Brak lądowiska dla śmigłowców LPR na terenie Szpitala im. Narutowicza nie będzie miał wpływu na działalność szpitalnego oddziału ratunkowego ani na stan zdrowia i bezpieczeństwo pacjentów.

Dodaj komentarz