Dołączając do grona 240 globalnych ośrodków miejskich pochodzących z 74 państw na całym świecie, Kraków wyraził swoje zrozumienie dla konieczności budowania zrównoważonych systemów żywnościowych. Wstąpienie do tej międzynarodowej grupy otworzy drogę do kształtowania lokalnej polityki żywnościowej, co w przyszłości może przełożyć się na wdrożenie zielonych zamówień i dostaw realizowanych przez miejskie instytucje. Nie jest to jednak końcowy cel, kolejny etap planu obejmuje stworzenie miejskiej farmy, która będzie dostarczała produkty dla mieszkańców miasta.
27 czerwca prezydent miasta Aleksander Miszalski podjął decyzję o podpisaniu Paktu na rzecz miejskiej polityki żywnościowej, inaczej nazywanego „paktem mediolańskim”. Pakt ten narodził się w Mediolanie w 2015 roku, podczas Expo „Wyżywienie planety, energia dla życia”.
Prezydent Miszalski podkreślił chęć rozwoju polityki miejskiej w aspekcie zrównoważonej żywności, zwracając uwagę na znaczenie tego kierunku dla obywateli Krakowa, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych i troski o środowisko. Zauważył, że mieszkańcy Krakowa wykazują zainteresowanie tematem, biorąc udział w różnych inicjatywach, takich jak „Jadalny Kraków”, współtworzenie społecznych ogrodów czy uprawa warzyw w szkołach w ramach projektu „Ogród z klasą”. Wyraził też gotowość do podejmowania dalszych działań, takich jak wsparcie dla lokalnych producentów żywności, modernizacja targowisk miejskich oraz działania przeciwdziałające marnotrawstwu żywności, co jednocześnie promuje zdrowy styl życia i zapewnia dostęp do zdrowej żywności.
Celem przystąpienia do paktu jest zdobywanie wiedzy i wymiana doświadczeń między miastami na temat zarządzania żywnością, produkcji, dostaw i dystrybucji, na przykład do miejskich instytucji, a także ograniczanie marnotrawstwa żywności poprzez redukcję i zarządzanie odpadami spożywczymi.
Podpisując pakt, Kraków ma szansę korzystać z doświadczeń metropolii takich jak Londyn, Nowy Jork, Buenos Aires czy Tokio. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta, podkreślił, że wstąpienie do paktu to nie tylko symboliczne zobowiązanie, ale przede wszystkim konkretne działania na rzecz przyszłych pokoleń w kontekście zmian klimatycznych.