W mieście Królów Polskich, Krakowie, została jednogłośnie uchwalona inicjatywa skierowana na profilaktykę przeciwko zakażeniom meningokokowym typu B. Program ten jest przeznaczony dla najmłodszych obywateli miasta – dzieci w wieku od dwóch miesięcy do trzeciego roku życia. Wszystko to miało miejsce podczas posiedzenia Rady Miasta Krakowa, a szczepionki przeciwko meningokokom zawarte są w rekomendacjach Programu Szczepień Ochronnych. Niestety, nie są one finansowane z budżetu Ministerstwa Zdrowia.
Realizacja tej inicjatywy planowana jest do roku 2026 na terenie Krakowa. Na bieżący rok przeznaczono kwotę 200 tysięcy złotych. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na wykonawcę programu szczepień. Mieszkańcy będą na bieżąco informowani o terminach oraz miejscach, w których będą realizowane szczepienia, za pośrednictwem osobnego komunikatu.
Meningokoki (Neisseria meningitidis) to bakterie powodujące dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, które są przenoszone drogą kropelkową, najczęściej podczas kontaktu z chorą osobą lub bezobjawowym nosicielem. Ryzyko zarażenia meningokokami jest niezależne od płci czy wieku, jednak najbardziej narażone są dzieci do pierwszego roku życia. Dodatkowo, częściej chorują dzieci do pięciu lat oraz młodzi ludzie w wieku 16-21 lat.
Wskazane bakterie są głównym źródłem zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy. Główną metodą profilaktyki tych zakażeń są szczepienia ochronne.