Jarmark Świętojański, organizowany na bulwarze Czerwieńskim, zaprasza na uroczyste obchody przesilenia letniego. Wydarzenie to oferuje szereg atrakcji, w tym koncerty muzyki ludowej, wystawę rękodzieła lokalnych twórców oraz różnorodne warsztaty. Jarmark trwa do 23 czerwca.
Noc Świętojańska, z głęboko zakorzenionymi w kulturze tradycjami, jest celebracją miłości, płodności, ognia i wody. Historycznie wiązała się z pogańskimi obrzędami mającymi na celu zapewnienie dobrej pogody i obfitych zbiorów w okresie przesilenia letniego. W czasach chrześcijaństwa, kult ognia i wody przekształcono w obchody ku czci Jana Chrzciciela, niemniej jednak dawne zwyczaje przetrwały w formie tańców i zabaw ludowych. Wieloletnia tradycja zapoczątkowała również organizowanie Jarmarku Świętojańskiego.
Inicjatywa ta została zorganizowana przez IMAGO Centrum Sztuki Ludowej we współpracy z Krakowskim Forum Kultury, w celu odnowienia oraz pielęgnowania lokalnych tradycji i kultury Krakowa. Jarmark Świętojański jest integralną częścią obchodów przesilenia letniego, podczas których promuje się lokalne i regionalne rzemiosło, unikalne rękodzieło oraz autentyczną kulturę ludową.
Podczas jarmarku goście mają okazję podziwiać prace artystów z Krakowa i całej Polski, obejmujące ręcznie robioną biżuterię, ceramikę, odzież i ozdoby. Oferowane są tu również prace młodego pokolenia rzemieślników oraz doświadczonych artystów ludowych, którzy współpracują z IMAGO od ponad czterech dekad. Jarmark oferuje także warsztaty, podczas których uczestnicy mogą spróbować swoich sił w tradycyjnym rzemiośle i nauczyć się wykonywać drewniane rzeźby lub koronki klockowe.