Noc Teatrów w Krakowie: Wielka Scena Teatralna w czerwcową noc

Kraków zamieni się w gigantyczną przestrzeń teatralną w nocy z 15 na 16 czerwca, oferując publiczności 61 różnych spektakli i inicjatyw teatralnych. Złożoność tej nocy będzie jeszcze bardziej podkreślona przez uczestnictwo 11 instytucjonalnych teatrów, a także wielu grup nieinstytucjonalnych. Na uwagę zasługuje również fakt, że wieczór ten będzie zawierał 8 przedstawień na świeżym powietrzu oraz kilka premier ostatnich miesięcy. Będzie to już siedemnasta edycja Nocy Teatrów. Możliwość uzyskania darmowych biletów rozpocznie się 12 czerwca.

Ponieważ od 2004 roku, każdego czerwca, nasze miasto staje się imponującą sceną teatralną. Na tę okazję zapraszamy do sal teatralnych oraz miejskich placów, które na jeden wieczór stają się miejscami pełnymi sztuki. Wydarzenie to daje możliwość prezentacji najbardziej interesujących spektakli sezonu i pokazania jak szeroka i zróżnicowana jest oferta teatralna Krakowa. To okazja do podkreślenia wpływu naszych teatrów i artystów teatralnych, którzy są doceniani i nagradzani nie tylko w kraju. Zaproszenie na siedemnastą edycję Nocy Teatrów w Krakowie wystosowała Jadwiga Gutowska-Żyra, pełniąca obowiązki dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

W Krakowie działa co najmniej 65 aktywnych artystycznie teatrów, w tym 12 publicznych z 24 scenami. Wśród nich znajdują się teatry prowadzone przez organizacje pozarządowe, sceny działające w ramach instytucji kultury, placówek oświatowo-wychowawczych, wyższych uczelni, agencji artystycznych, a także teatry nieformalne.

Wszystkie te instytucje zaangażowane są w Noc Teatrów i współpracują ze sobą, aby pokazać widzom to, co najlepsze w ich repertuarze. Oprócz oferty najbardziej popularnych lub „klasycznych” teatrów, propozycje na tę czerwcową noc przygotowały też m.in. teatry ciała, ruchu i tańca, teatry plenerowe i uliczne, kabarety, teatry muzyczne i wiele innych. Ogromne zainteresowanie spektaklami dowodzi, że forma organizacyjna teatru nie ma znaczenia dla widzów, ponieważ teatr można podzielić na dobry i zły, a krakowskie teatry zaliczają się do najlepszych w Polsce – zauważa dyrektorka Wydziału Kultury.

Dodaj komentarz