Podczas Mszy Świętej odprawianej w sanktuarium Św. Jana Pawła II w Krakowie, abp Marek Jędraszewski ukazał wyjątkowość świętego, wskazując na znaczenie jego postaci. W 10. rocznicę kanonizacji papieża Wojtyły, metropolita krakowski przypomniał zebranym o sile modlitwy za zbawienie świata, o pokoju dla ziemi i o nadziei, której symbolem jest ten wyjątkowy święty.
W swej homilii, abp Jędraszewski nawiązał do poematu „Kościół”, autorstwa biskupa Karola Wojtyły z 1962 roku. W utworze tym biskup krakowski porównuje postać Piotra – „skałę” w nauce Jezusa, do podłogi Bazyliki Watykańskiej. Tak jak św. Piotr jest solidnym fundamentem dla wiary każdego wierzącego, tak i posadzka Bazyliki oferuje pewność i stabilność; kto na niej stoi, nie obawia się trzęsień ziemi ani otchłani.
Mocnym akcentem homilii były słowa Jana Pawła II, które wypowiedział po nieudanym zamachu na swoje życie 13 maja 1981 roku. Papież podkreślał wówczas, iż musi cierpieć i być atakowany, aby cały świat mógł zobaczyć prawdziwe oblicze Ewangelii – Ewangelii cierpienia. To do niej odnosił się, mówiąc o przygotowaniu przyszłego trzeciego tysiąclecia rodziny.
Abp Jędraszewski zwrócił uwagę na ostatnie gesty Jana Pawła II, które na trwałe zapisały się w pamięci świata. Papież, wtulając się w krzyż podczas drogi krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek, a następnie błogosławiąc „miastu i światu” w Wielkanoc, przekazał wszystkim znak pokoju, który jest darem Chrystusa.