Stowarzyszenie Nowa Generacja apeluje o utworzenie w Krakowie strefy, gdzie spożywanie alkoholu byłoby legalne. Podkreślają, że takie inicjatywy już funkcjonują we Wrocławiu i Warszawie, gwarantując wiele korzyści. Członkowie organizacji argumentują, że strefy te przyciągają turystów, umożliwiają konsumpcję alkoholu osobom, które nie mogą pozwolić sobie na jego zakup w barach czy restauracjach, a ponadto ograniczają hałas, agresję i konflikty w pozostałych obszarach miasta.
Zdaniem Stowarzyszenia Nowa Generacja, mieszkańcy miast z takimi strefami korzystają z nich do spotkań ze znajomymi przy kieliszku wina czy piwie, zachowując przy tym kulturę osobistą i szanując przestrzeń miejską. Kamil Kociołek, reprezentujący organizację, zgłasza propozycję utworzenia podobnej strefy w Krakowie. Uważa, że intensyfikacja patrolów na jej terenie zapewniłaby porządek nie tylko w wyznaczonym obszarze, ale także w całym mieście, minimalizując uciążliwe dla mieszkańców konsekwencje nadmiernego spożywania alkoholu.
Nielegalna konsumpcja alkoholu w miejscach publicznych stanowi poważny problem. Jak informuje Marek Anioł, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Krakowie: „Spożywanie alkoholu tam, gdzie jest to zabronione, należy do najczęstszych wykroczeń ujawnianych przez strażników miejskich. Najbardziej nasilone są one w okresie od wiosny do wczesnej jesieni, kiedy to zarówno mieszkańcy jak i turyści chętnie przebywają na zewnątrz”. W 2022 roku straż miejska odnotowała ponad 22 tysiące takich przypadków. Z kolei do dnia dzisiejszego w 2023 roku zanotowano już ponad 17 tysięcy incydentów związanych z nielegalnym spożywaniem alkoholu.