Szkła kontaktowe to miękkie, przezroczyste krążki, które nakładamy bezpośrednio na rogówkę oka. Dzięki nim możemy skorygować wiele wad wzroku, m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Soczewki z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Przede wszystkim dlatego, że są wygodne, bardziej estetyczne od okularów i charakteryzują się bardzo szerokim polem widzenia. Na rynku jest mnóstwo różnych wariantów soczewek. Ci, którzy nigdy nie mieli do czynienia z tą formą korekcji, zadają sobie zapewne wiele pytań. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób początkujących, który – mamy nadzieję – pomoże w lepszym zrozumieniu tematu.
Jakie soczewki wybrać na początek?
Wybór pierwszych soczewek nigdy nie jest łatwy. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą metodą korekcji, mogą być nieco przytłoczone różnorodnością produktów dostępnych w sklepach. Nie ma się co dziwić, ponieważ rodzajów i odmian soczewek jest bardzo wiele. Szkła kontaktowe dzieli się według kilku kryteriów. Do najważniejszych należą:
- materiał, z jakiego zostały wykonane – twarde (coraz mniej popularne) produkowane są ze szkła organicznego, natomiast miękkie (dużo bardziej nowoczesne) z komfortowego, elastycznego hydrożelu lub mieszanki silikonowo-hydrożelowej,
- przeznaczenie – wyróżniamy warianty korekcyjne (służą do wyrównywania wad refrakcyjnych), lecznicze / opatrunkowe (inaczej nazywane terapeutycznymi, są zwykle stosowane jako nośniki leków lub opatrunki) oraz kosmetyczne (ich zadaniem jest podkreślenie bądź całkowita zmiana naturalnej barwy tęczówek, przykładem takich produktów może być linia soczewek kolorowych Freshlook: https://www.alesoczewki.com/freshlook),
- czas noszenia – do wyboru mamy zarówno soczewki jednodniowe (noszone są tylko przez jeden dzień), jak i modele wielokrotnego użytku (używa się ich wielokrotnie przez określony czas, np. 30 dni),
- tryb noszenia – najpopularniejsze są soczewki dzienne (nosi się je w ciągu dnia i zdejmuje przed snem), ale istnieją też takie do noszenia w trybie przedłużonym (nie muszą być zdejmowane na noc).
W tym miejscu warto podkreślić, że pierwsze soczewki kontaktowe należy zawsze dobierać u lekarza specjalisty lub optometrysty. Tylko on może zaproponować rozwiązanie optymalnie dopasowane do wady wzroku i preferencji pacjenta. Zakup szkieł bez konsultacji ze specjalistą może powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości zagrażających zdrowiu naszych oczu.
Jak rozpoznać źle dobrane soczewki?
Zazwyczaj noszenie szkieł kontaktowych jest bardzo wygodne. Nowoczesne soczewki są produkowane z materiałów dobrze tolerowanych przez tkanki oka, dzięki czemu można je używać przez długi czas. Niestety, u części osób noszących soczewki może pojawić się uczucie dyskomfortu. Dotyczy to zarówno ich stałych użytkowników, jak i osób początkujących. Problem ten zazwyczaj jest związany z nieprawidłowym doborem szkieł. Oznaki, które mogą na to wskazywać, to między innymi: pogorszenie ostrości widzenia, zapalenie spojówek, bardzo częste mruganie, nadmierne łzawienie, uczucie ciała obcego pod powiekami czy podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu (rozwinięcie tego tematu znajduje się w artykule https://soczewkikontaktowe.eu/sposoby-na-przekrwione-oczy/). Większość wymienionych wyżej problemów z oczami jest konsekwencją dobierania szkieł „na własną rękę”, bez uprzedniej konsultacji z optometrystą bądź okulistą. Dlatego nie warto samodzielnie wybierać soczewek, nawet jeżeli doskonale znamy swoją wadę wzroku. Niezwykle ważne jest też, aby nie zamawiać szkieł kontaktowych na podstawie korekcji okularowej. Trzeba wziąć pod uwagę, że moc soczewki nie jest taka sama jak w przypadku okularów.
Jakie są ceny soczewek kontaktowych?
Noszenie szkieł kontaktowych jest niewątpliwie wygodniejsze od okularów. Ale czy tańsze? Wiele osób, zanim zdecyduje się na tę metodę korekcji, chce wiedzieć ile kosztują soczewki kontaktowe i czy warto zastąpić nimi tradycyjne okulary. Średni miesięczny koszt użytkowania soczewek zależy przede wszystkim od producenta, jakości produktu oraz jego właściwości czy czas noszenia. Kluczowe znaczenie w kontekście ceny ma wielkość opakowania: im więcej par wchodzi w skład jednego zestawu, tym niższą mają cenę. Jeśli chcemy jeszcze bardziej obniżyć cenę swojego ulubionego produktu, warto sprawdzić aktualne promocje. Istotne jest również miejsce, gdzie kupuje się soczewki. Ich koszt bezpośrednio u stacjonarnych optyków jest zwykle wyższy niż np. w sklepach internetowych.