Leżący koło Żywca, Rychwałd jest ważnym celem pielgrzymek oraz krajoznawczych wycieczek. Co warto wiedzieć o tej miejscowości? Jakie zabytki przyciągają na jej teren krajoznawców?
Rychwłd w pigułce. Co warto wiedzieć na temat tej wsi?
Rychwałd jest jedną z ciekawszych miejscowości na Żywiecczyźnie, a malownicza okolica jest jednym z jego większych walorów. Miejscowość ta może się pochwalić również długą historią, sięgającą czasów średniowiecza. Pierwotnie była ona częścią księstwa oświęcimskiego, a jej nazwa po raz pierwszy pojawia się u Jan Długosza w połowie XV wieku. W połowie XVI stulecia, Rychwałd stał się częścią Królestwa Polskiego. Do dziś miejscowość ta kojarzona jestz rodziną Komorowskich, dzięki której powstał tu pierwszy drewniany kościół (obecnie można go zobaczyć w pobliskich Gilowicach). Jakie zabytki sprawiają, że dzisiejszy Rychwałd jest atrakcyjnym celem niejednej wycieczki?
Rychwałd i jego zabytki. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?
Rychwałd może się pochwalić drewnianą kaplicą z połowy XVIII wieku oraz dworem rodziny Milieskich. Dwór ten powstał w pierwszej połowie XIX wieku i służył Milieskim do czasów II wojny światowej. Obecnie ten klasycystyczny zespół pałacowy znajduje się w rękach prywatnych, a wykorzystywany jest jako obiekt noclegowy dla turystów odwiedzających Rychwałd.
Najważniejszym celem wycieczki do Rychwałdu pozostaje jednak kościół św. Mikołaja z cudownym obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej. Pierwotnie znajdował się on w drewnianym kościółku, dziś stojącym w pobliskich Gilowicach. W połowie XVIII wieku kult słynącego obrazu łaskami był już tak silny, że Franciszek Wielopolski zainicjował budowę większej, murowanej świątyni. Jej uroczysta konsekracja nastąpiła w 1756 roku. Ta barokowa budowla do dziś zachwyca, a pielgrzymi i turyści bardzo chętnie poświęcają jej swój czas. Uwagę przyciąga ołtarz główny z cudownym obrazem, datowanym na XV wiek. Nie brak tu i innych dzieł sztuki, dzięki którym pobyt w Rychwałdzie na każdym turyście zrobi wielkie wrażenie. Oprócz tego, jeśli interesują nas tego typu zabytki, to warto sprawdzić Kaplicę św. Jacka Odrowąża w Oświęcimiu. Jest to również wyjątkowa budowla.