Już jutro, 17 sierpnia, do wojewódzkich szpitali trafi 16 nowych ambulansów. Docelowo z początkiem następnego miesiąca takich nowych karetek będzie w Małopolsce aż pięćdziesiąt. Zakup pojazdów finansują środki z Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
Skuteczne i szybkie działanie kluczem do sukcesu
Na wszystkie środki bezpieczeństwa (w tym specjalne namioty służące do przeprowadzania testów na koronawirusa) przekazano już ponad 1 mld złotych. To pieniądze pozyskane z budżetu państwa, województwa oraz z Funduszy Europejskich. Szybkie decyzje i wsparcie finansowe pozwalają władzom województwa na szybkie i efektowne działanie, co w swoich wypowiedziach podkreśla marszałek Witold Kozłowski. Pomoc trafia nie tylko do służby zdrowia, ale również do lokalnych przedsiębiorców.
Pakiet medyczny
Dodatkowo województwo uzyskało zgodę na wprowadzenie w życie pakietu medycznego. W jego skład wchodzi modernizacja tlenowni przyszpitalnych (70 mln zł) i zakup generatorów prądu (3 mln zł). Kolejne wydatki to budowa mobilnego laboratorium do poboru krwi (3 mln zł), zakup 120 bramek do dezynfekcji oraz rezonansów, tomografów i rentgenów (20 mln zł). Na dodatek zawrotne 39 mln zł to budżet, który szpitale otrzymają na zakup potrzebnych urządzeń oraz środków ochrony osobistej. W takowe wyposażone zostaną również służby porządkowe i ratownicze.
W dobrą stronę
Kroki podjęte w związku z epidemią koronawirusa to nie tylko rozwiązania krótkoterminowe. Zakupiony sprzęt oraz pojazdy posłużą lekarzom w ratowaniu życia i leczeniu różnych innych schorzeń. Globalne zagrożenie jedynie przyspieszyło proces rozwoju służby zdrowia, która już od wielu lat borykała się z problemami. Miejmy nadzieję, że to tylko początek odbudowy przemysłu medycznego w Polsce.